Tag: Itali

Browse our exclusive articles!

Jakomoni në Butrint (1937) dhe historia e Perëndeshës ”Dea”(video)

Suksesi i gërmimeve arkeologjike të arkeologut të famshëm italian Luixhi Ugolini, tërhoqën vëmendjen e autoriteteve më të larta fashiste Italiane, të cilët organizuan një...

Italia do të hapë kufijtë për 80 mijë emigrantë të rinj, kuota dhe për shqiptarët

Italia do të hapë dyert për 80 mijë emigrantë të rinj ekstrakomunitarë. Shteti fqinj pritet të aprovojë së shpejti vendimin për pranimin e rreth...

Varianti i ri “Omicron” i afrohet Shqipërisë, konfirmohet rasti i parë në vendin fqinj

Instituti i Lartë i Shëndetit i Italisë (ISS) ka zbuluar rastin e parë me variantin afrikan të Covid, i njohur edhe si “Omicron”. Bëhet...

Itali/ Babai arratiset nga spitali “Covid” e vret fëmijën e tij 10 vjeç, nëna shqiptare

Një fëmijë me origjinë shqiptare, djali i një 44-vjeçari polak dhe i një 32-vjeçareje shqiptare, është vrarë nga i ati ditën e djeshme në...

Fshati i bukur mesjetar i Italisë që duket si… i rremë!

Italia ka fshatra të mrekullueshëm, vendbanime mesjetare me elemente unike arkitekturore dhe ndërtesa tradicionale që i bëjnë përshtypje çdo vizitori. Shembull tipik është fshati Dolceacqua...

Popular

Shkolla “Dea” koncert në Beograd(Video)

Shkolla jo publike ‘Dea” së shpejti me grupin e...

Shkolla jo publike 'Dea" së shpejti me grupin e...

Dita Kombëtare e vajzave në Arsimin Profesional(Video)

Ditën e sotme në kuadrin e Ditës Kombëtare të...

Mister fati i tyre, familjarë të dy të zhdukurve në Sarandë protestë para komisariatit(Video)

Familjarë të dy të zhdukurve nga fshati Çukë në...