Tag: Delvinë

Browse our exclusive articles!

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...

Shkolla shqipe e Delvinës

Nga Vldimir Kodhelaj Në vitet 1902 – 1908 patriotët delvinjotë u kërkonin shesh herë autoriteteve osmane për të hapur një shkollë shqipe në Delvinë. Madje...

23.6 milionë euro shtesë për Kardhiq-Delvinë – Autoriteti Rrugor Shqiptar shpalli 2 tenderët në fund të muajit dhjetor

Aksi rrugor Kardhiq-Delvinë kërkon të tjerë fonde për t’u përfunduar, ndërkohë që 3 ditë përpara mbylljes së vitit 2021 Autoriteti Rrugor Shqiptar ka hapur...

Reshje shiu dhe erë! Si pritet të ndryshojë moti në mesditën e sotme, ulen temperaturat

Vendi ditën e sotme do të ndikohet nga masa ajrore të paqendrueshme. Moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura. Reshjet e shiut parashikohen me...

E rrallë: Flamuri amerikan në 1917 valëvitet në Delvinë.

Historia e tij lidhet me situatën politke në të cilën kalonte vëndi ynë në fillimet e shk. XX. Në vitin 1913 Konferenca e Ambasadorëve...

Delvinë/Probleme në votimin për shkarkimin e Bashës, policia vepron…

Policia bashkiake në Delvinë bashkë me një punonjës të kinoteatrit ka shkuar tek qendra e votimit dhe ka nxjerrë jashtë mjediseve komisionin e votimit...

Popular

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...

Skulptori Odise Papa, krijuesi i jetës së pandjeshme, mjeshtër i gdhendjes artistikisht të mermerit….(Video)

Nga Shpresa Dine Odisea Papa, është skulptori sarandiot, që njihet...