Greqia e mbërthyer totalisht nga Covid, mijëra raste të reja dhe numër i lartë vdekjesh brenda 24 orëve

- Advertisement -

Greqia vijon të përballet me një situatë të vështirë të shkaktuar nga Covid-19 pasi prej ditësh tashmë numri i viktimave mbetet i lartë dhe gjithashtu çdo ditë po shënohen mijëra raste të tjera. Autoritet shëndetësore kanë njoftuar sot 7108 raste të reja me koronavirus, ndërsa kanë vdekur 93 persona.

Në mes të “ciklonit” është sërish Atika, me 1826 infeksione të reja, Selaniku me 1200 dhe Thesalia me 629. Në Etoloakarnania, , u evidentuan 161 raste të reja, në Evros 195, në Akai 229, në Kozani 159, në Kilkis 87, në Pellë 109, në Serres 136 dhe në Fthiotidë 140.

Që nga fillimi pandemisë janë regjistruar gjithsej 17612 viktima. 95.4% kishin sëmundje shoqëruese. Numri i pacientëve që po trajtohen në terapi intensive është 612 (60,1% meshkuj).

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...