Ansambli ” Bejkë e Bardhë” merr çmimin “Dhimitër Varfi” në Gjirokastër

- Advertisement -

Në Festivalin e XIV Tipologjik të Isopolifonisë që u zhvillua në datat 24 dhe 25 nëntor 2021 në Gjirokastër, Ansambli folklorik “Bejkë e bardhë” Pilur, mori çmimin “Dhimitër Varfi”. Në këtë edicion u përfaqësuan gjithsej 15 grupe polifonike nga 6 bashki të vendit.

“Këngëtaret Zaharrulla Koka, Polikseni Mërkuri dhe Valentina Gërdhuqi kënduan këngën e Pilurit me një nivel të lartë artistik.
I përgëzoj të gjithë këngëtarët për këtë sakrificë për ta ruajtur dhe çuar më lart këngën e Pilurit.”, shprehet Kristo Çipa ( Mjeshtër i Madh) dhe njëkohësisht Drejtor i Asamblit ” Bejkë e Bardhë”-Pilur.

Në hapje të festivalit QKVT nën drejtimin e Niko Kotherja, ishte përgatitur një insert In memoriam për poetin Lefter Çipa ( Nderi i Kombit).

Organizatorët me të drejtë kishin veçuar një sentencë të poetit të madh piluriot.

” Jemi popull që lotin e kthejmë në këngë dhe këngën kurrë nuk e kthejmë në lot. Kjo është forca jonë.”
Lefter Çipa ( Nderi i Kombit)

Në festival për herë të parë mori pjesë edhe grupi “Valë e Jonit” që ka për drejtuese vajzën e poetit, flautisten Parashqevi ( Çipa) Hallko. /sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...