Poezi nga Zaho Vasili/ Si s’na dhatë njëherë të drejtë?

- Advertisement -

Këtë rradhë poeti sarandiot Zaho Vasili vjen me një krijim shumë të bukur që bën fjalë për ëndrrë  shqiptare, për të hyrë në Evropë. Pas shumë luftrave, përpjekjeve për prosperitet, autori i drejtohet perëndisë Evropë që ti hedhë sytë nga Shqipëria.

Perëndi, marr guximin,
Jam një grua nga Shqipëria,
Me ty po e nis bisedimin,
Për këto hallet e mia

Kemi qënë të çarkut,
Për ti dhënë frymë lirisë,
Fjalë e besë e kemi mbajtur,
Gra e burra të shqipërisë.

Brez pas brezi na përçat,
Gjuha jonë këmban buçet,
Cop e çik na kanë ndarë,
Si s’na dhatë njëherë të drejt?.

/sarandalife.al/

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...