Për romët e Cukës edhe ky dimër pritet të jetë në kushte jetese të vështira

- Advertisement -

Dimri po troket, dhe madje pritet të jetë i vështirë, por për romët e Çukës, bashkia Sarandë, asnjë shpresë për përmirësimin e kushteve të jetesës. Prej 20 vitesh rreth 7 familje rome, që në numër llogariten rreth 50 banorë, ku secila prej tyre ka edhe fëmijë, jetojnë në kushte skandaloze, të vështira, në mjediset e godinës që dikur ka sherbyer si kinoteatër për Cukën. Edhe për ish kryeplakun e këtij fshati situata është e rëndë.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...