Makina e parë në Dhrovjan

- Advertisement -

Gjatë viteve 1937-1938 në disa zona u investua nga qeveria zogiste, për të ndërtuar rrugë, të cilat do të lidhnin jo vetëm Delvinën me fshatra si Palavlia, Kakodhiqi, por edhe zonën e minoritetit e sidomos fshatin e madh të Dhrovjanit.

Fotot flasin për përfundimin e këtyre rrugëve, madje edhe ceremoni të përfundimit të tyre , siç ishte ajo e e zhvilluar në vendin e quajtur Parashqevi në Dhrovjanin e Poshtëm më 1 gusht 1938.

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...