Finiq: pastrimi i shtratit të lumit me qëllim lehtësimin e ujitjes së fushave

- Advertisement -

Është në vazhdim e sipër pastrimi i kanaleve vaditëse nga sektori i ujitjes dhe kullimit i bashkisë Finiq në komunitetet Tremul dhe Çaush. Punimet përfshijnë pastrimin e shtratit të lumit nga materialet e sjella nga shirat e shumta dhe prerjen e barishteve. Me qëllim lehtësimin e ujitjes së fushave, duke garantuar njëkohësisht efikasitetin maksimal në rrjedhën e ujit vaditës në verë, por edhe parandalimin e përmbytjeve në rastet e motit ekstrem në dimër. Veprimet, që mbrojnë mjedisin, direkt ose indirekt i shërbejnë fermerit dhe forcojnë “biznesin bujqësor”, bëhet publike në faqen e bashkisë.

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...