Dimri ‘ulet këmbëkryq’ në Shqipëri, meteorologia Lajda Porja parashikon se çfarë do të ndodhë me motin të mërkurën

Java e fundit e nëntorit ka nisur nën ndikimin e vranësirave dhe kthjellimeve, por dy ditët e para do të jenë veçanërisht të ftohta, si pasojë e masave ajrore të ftohta me origjinë nga veriu i Europës.
Metereologia e Meteoalb, Lajda Porja bën me dije se deri ditën e mërkurë moti do të jetë përgjithësisht i kthjellët në bregdet dhe zonat e ulëta. Në të njëjtën ditë do të shtohen vranësirat, duke bërë që deri të premten një pjesë e mirë e territorit të rrezikohet nga reshjet e shiut dhe në zonat malore nga reshjet e dëborës.
Fundjava pritet të ketë shtim të vranësirave duke risjellë reshje shiu dhe dëbore në zonat malore.
Në dy ditët e para të javës temperaturat minimale do të jenë -4 gradë Celsius në zonat malore, ndërsa maksimalet pritet të ngjiten jo më shumë se 13 apo 14 gradë.
Nga e mërkura e në vazhdim pritet një rritje graduale e temperaturave deri në vlera minimale pozitive. Vlerat maksimale do të ngjiten në 16-17 gradë Celsius.
Pjesa e dytë e javës pritet të sjellë gjithashtu shtim të intensitetit të erës dhe dallgëzim të lartë në brigjet detare.
Edhe në Kosovë e Maqedoninë e Veriut deri ditën e mërkurë parashikohen kthjellime, ndërsa në vazhdim reshje shiu dhe bore.
Në Kosovë vlerat minimale janë -5 gradë dhe maksimalet jo më shumë se 9 apo 10 gradë, ndërsa në Maqedoninë e Veriut minimalet -3 gradë, ndërsa maksimalet po 10 gradë Celsius.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...