Zemra e Emës rreh në gjoksin e një nëne 40-vjeçare – Mjekët optimistë

Dëshira e familjes së fatkeqes Ema për “të dhënë jetë me jetë” nisi të realizohej duke marrë organet e saj nga spitalet që kanë ndërmarrë këtë procedurë.
Prej mesditës së së martës, zemra e vajzës fatkeqe tashmë “rreh” në trupin e një të reje rreth 40 vjeçe dhe nënë e një fëmije me operacionin që po kryhet me sukses në Qendrën e Kardiokirurgjisë Onassios. “.
Mjekët që morën përsipër të kryenin operacionin shumë të vështirë, folën pas përfundimit të tij. “Transplanti mbërriti në agim, thotë kirurgu i zemrës Nektarios Kogerakis. Ne pranuam një ofertë nga një spital në Selanik. Kolegët shkuan dhe vlerësuan sharmin, menduan se ishte mirë dhe vazhduan ta merrnin. Mbërritja e graftit ishte herët në mëngjes dhe transplanti përfundoi rreth orës 14:00. Për momentin pacienti ndodhet në reanimacion dhe si në çdo transplant, orët e para janë kritike” , tha njëri nga dy mjekët që informoi për operacionin.
Kardiokirurgu Themistoklis Hamogeorgakis dha detaje për gruan që mori transplantin, “një grua e re në të 40-at. Ajo kishte insuficiencë kardiake në fazën e fundit, mbështetej nga dy makineri dhe kishte nevojë për transplant. Operacioni u krye, teknikisht shkoi mirë. Ai ka një dispraksi të ventrikulit të djathtë dhe mbështetet me një makinë qarkullimi ekstrakorporal. Shpresoj që për 2-3 ditë të mund të dalë, jam optimist”.
Më pas, ai iu referua informacionit që mori pacientja për gjetjen e një transplanti dhe cilat ishin reagimet e saj të para. “Kemi një procedurë specifike që e ndjekim, flasim edhe me pacientin, por informacionin e parë e japin koordinatorët. Mendoj se ka reaguar shumë i gëzuar. E pashë kur ishte tashmë në sallën e operacionit dhe u qetësua. Këtë që po ju them ua thamë të afërmve, shpresoj që në 2-3 ditët e ardhshme të shkojnë mirë”.
Ndërkohë mëlçia e vajzës do të merret nga një burrë, i cili sipas të njëjtave informacione ndodhet prej disa kohësh në listën përkatëse në spitalin “ Ippokrateo ” në Selanik. Vihet re se korneat
e 21-vjeçares u hoqën nga okulistët e spitalit Papageorgiou dhe do të transferohen në Bankën e Syve AHEPA, ku do të ekzaminohet se cilët pacientë do të transplantohen pasi ka një diferencë deri në 15 ditë për transplantin e tyre. Për veshkat, kryhen teste speciale për të gjetur marrës të pajtueshëm. Siç raporton ERT, në “Ippokrateio” ​​të Selanikut po kryhen analizat për veshkat, me informacione se aty është gjetur një dhurues i përputhshëm, por rezultatet përfundimtare priten sot herët, të martën, pasdite.
Përkundrazi, mushkëritë e studentes sipas Agjencisë së Lajmeve të Athinës, u cilësuan të papërshtatshme për transplant.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...