Artan Lame për drejtorët e Kadastrës Vlorë: “Ata ikin sepse mbajnë presionin e 30 viteve”

- Advertisement -

Kadastra e Vlorës është shndërruar në një institucion në të cilin drejtorët e saj nuk qëndrojnë dot për shumë kohë në detyrë.

Mbi 10 drejtorë janë shkarkuar, dorëhequr, kërcënuar, apo edhe arrestuar kohët e fundit. Kreu i Kadastrës, Artan Lama zbuloi në emisionin “Politiko” arsyet e këtyre largimeve që sipas tij kanë të bëjnë me presionin e 30 viteve që bien mbi këto drejtorë.

Sipas Lames, me rrugët e reja që po bëhen, e njëjta situatë do të ndodhe dhe në veri të vendit nëse nuk merren masat.

“Në Vlorë ka shpërthyer qelbi i gjithë 30 viteve”, tha Lame, ndërsa paralajmëroi se të njëjtën krizë mund të kemi në vitet e ardhshme edhe në veri. Shqipëria besohej se kishte vlerë vetëm në bregdet. Por tashmë, me rruget e reja, edhe në veri toka ka vlerë. Ka shumë ndërtime në veri që po bëhen, por për fat te keq ka një problem me planet rregulluese. Ajo që po ndodh në Theth është identike me atë që po ndodh në Dhërmi.Që do të thotë në jug hyri infrastuktura më herët. E kam thënë se nëse bëhen rrugë pa plane rregulluese. Kjo mund të ndodhë edhe në veri. Kemi një numër të madh kërkesash për legalizime dhe regjistrime tokash në veri. Në veri do të ndodhë e njëjtja gjëmë nëse nuk ndërhyhet. Velipoja dhe Durrësi, u zhvilluan si u zhvilluan. Me copa të vogla toke, por Golemi për shembull është i rikuperueshëm. Pjesa e tjetër e jugut, duke i shkuar më vonë infrastruktura, u vazhdua që më 7501 që të kafshohej. I gjithë ky mal vazhdoi të rritej, ku gjithsesi kishte letrën e vet në xhep. Ku prona mori vlerë, nisën edhe problemet. Aty ka shpërthyer qelbi i gjithë 30 viteve.
Drejtorët vinë dhe ikin, pasi kemi të bëjmë me presionin e 30 viteve. Prandaj ikin ata drejtorët. Ka presion mbi ta”, tha Lame.

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...