Ambasadorja e Greqisë në Tiranë Sofia Filippidou në Bashkinë Finiq

- Advertisement -

Ambasadorja e Greqisë në Tiranë, Sofia Filippidou, ishte në zyrat e Shoqatës Kulturore “Agios Kosmas”, ku pati rastin të bisedonte me Kryetaren e Shoqatës, Aneta Gudi si dhe me Kryetarin e Bashkisë së Finiqit , Kristo Kiço. Gjatë vizitës së saj, Znj. Ambasadore u shoqërua nga Kryetari i Bashkisë Z. Kiço në Qendrën Kulturore “Katina Pappa” në Livadhja, e cila u përfundua përmes programit ndërkufitar “Rhythm”. Më pas, Ambasadorja, e shoqëruar nga Kryetari i Bashkisë z. Kiço dhe kryeplaku i fshatit ,z. Pavllo Taçi, vizitoi djepin e kulturës së zonës, fshatin e Dhrovjanit. Atje ajo mundi të eksploronte monumente që pasqyrojnë madhështinë e trashëgimisë sonë kulturore ndër shekuj. Dhrovjani është një pikë referimi trashëgiminë tonë prandaj është parashikuar ngritja e një Muzeu të Kulturës si dhe bëhen përpjekje për ndërtimin e rrjetit të ri rrugor. Vlen të përmendet se projektet janë jetike dhe do të mbështesin shumë zhvillimin e turizmit dhe rivitalizimin e trashëgimisë sonë kulturore, natyrisht edhe brenda kuadrit të projektit MileSTONES III. Në fund, Kryetari i Bashkisë Finiq falënderoi Ambasadoren Znj. Filippidou, për diskutimin konstruktiv, detaje këto që bëhen publike në faqen e bashkisë Finiq.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...