Zhvillohen aktivitete për festën e 7 Marsit. Kujtohet Luan Ahmeti

- Advertisement -

Në kuadër të 7 Marsit, Festës së Mësuesit, në sallën e Bashkisë u zhvilluan dy veprimtari. Shkolla jo publike “Dea 2001” në këtë ditë organizoi veprimtarinë kushtuar ish – themeluesit të kësaj shkolle, mësues Luan Ahmeti, që u largua nga jeta para disa kohësh. Në veprimtari mernin pjesë familjarë të Luanit, nxënës, prindër, kolektivi pedagogjik.Merrte pjesë gjithashtu edhe Kryetari i Bashkisë z. Adrian Gurma, i cili përshëndeti të pranishmit në emër të institucionit që ai drejton. Ish nxënës dhe kolegë të mësues Luanit sollën kujtime dhe mbresa nga puna e tij. Në koncertin e përgatitur enkas u sollën krijime të nxënësve për mësues Luanin, si dhe u luajtën pjesë instrumentale e u kënduan këngë nën prezantimin e moderators Pranvera Brinja.Merrte pjesë gjithashtu edhe Kryetari i Bashkisë z. Adrian Gurma, i cili përshëndeti të pranishmit në emër të institucionit që ai drejton. Ish nxënës dhe kolegë të mësues Luanit sollën kujtime dhe mbresa nga puna e tij. Në koncertin e përgatitur enkas u sollën krijime të nxënësve për mësues Luanin, si dhe u luajtën pjesë instrumentale e u kënduan këngë nën prezantimin e moderators Pranvera Brinja.

Po në këtë ditë nga Zyra Rajonale Arsimore Sarandë – Konispol, u zhvillua ceremonia për ndarjen e Çertifikatave Vlerësimi për mësues të dalluar, të cilat u dhanë nga përgjegjësja e kësaj zyre, Majlinda Mavro dhe Deputeti z. Niko Kuri, Kryetari i Bashkisë z. Adrian Gurma dhe nënprefekti z. Mirosh Birjani. Në kë aktivitet u kujtuan dhe mësues të larguar nga jeta këto kohët e fundit.

Po në kuadër të 7 Marsit, tashmë e kthyer në traditë, për mësuesit pensionistë Bashkia shtroi një drekë festive.

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Zbardhet ngjarja, dogji makinën në Delvinë, arrestohet autori (EMRI)

Zbardhet ngjarja e ndodhur ditën e djeshme në Delvinë,...

Ka nisur nga bashkia puna për pastrimin e kanaleve ujitëse

Bashkia e Sarandës ka bërë publike sot punën që...

NJË DITË E VEÇANTË PËR FËMIJËT E VEÇANTË

Natyra dhe deti janë qetësim dhe frymëzim për të...

Policia Rrugore vijon kontrollet intensive në të gjitha akset rrugore, në Vlorë dhe në Sarandë,(Video)

Kontrollet janë përqendruar në evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve...