Video-dokumentar nga spiralja e hajdutëve shqiptarë në Greqi që vodhi nëpër dyqane. Dialogët mes tyre

- Advertisement -

Video nga veprimi i spirales që prishi qindra objekte elektronike është siguruar dhe prezantuar nga zougla.gr. Sipas policisë së NënDrejtorisë së Sigurimit të Athinës, në bandën e shkatërruar morën pjesë tre gra dhe dy burra. Siç shihet edhe në video, anëtarët e spirales kanë hyrë në dyqane dhe i kanë futur sendet e vjedhura në çanta të dizajnuara posaçërisht. “E kanë bërë që makineritë speciale të mos i zbulojnë në hyrje të dyqaneve”, thotë një polic i përfshirë në këtë rast. Madje, anëtarët e spirales për të mos rënë në sy kanë “goditur” vetëm një herë në një dyqan që të mos i kujtojnë punonjësit.
Tipike është dialogu i drejtuesit të supozuar me një nga anëtarët:
“SHEFI”: Bëje mirë!
“ANËTAR SPIRAL”: A duhet të bëj mirë? Ai më tha se do të merrte edhe Playstation 200.
“SHEFT”: Çfarë?
“ANËTAR SPIRAS”: Playstations do t’i marrë me 200.
“SHIFT”: Mirë, m’s, (e pakuptueshme) të paktën laptopët, o!
“ANËTAR SPIRAS”: Laptopat janë me interes të madh për të (i pakuptueshëm).
“SHIP”: (e pakuptueshme)
“ANËTAR SPIRAS”: Të vij këtu?
“SHEFT”: Po.
“ANETARI SPIRAS”: Më dëgjon?
“SHEFI”: Hajde!
Produktet më pas “udhëtonin” jashtë Greqisë ose me autobusë privatë me qira ose me KTEL drejt Shqipërisë, ku rishiteshin. Ata përdorën gjithashtu taksi për të transportuar mallra te blerësit e interesuar. Në një nga dialogët, anëtarët e bandës flasin për… nevojën e një klienti të mundshëm.
“SHIFT”: Më lejoni t’ju them: Unë kam një makinë rroje. A e dëshiron dikush atë?
“E panjohura”: Çfarë ke?
“SHIFT”: Makinë rroje. (e pakuptueshme).
“E panjohur”: Sa para?
“SHFERJA”: Zonja 120 ka, 50 euro. Ejani dhe shikoni, është e pabesueshme.
“E panjohura”: Po a?
“SHIFT”: Është me 10 copë, është për mjekrën…
“E panjohur”: Uluni dhe pyesni tjetrin pse po shikonte.
“SHIFT”: Është PANASONIC, mirë, është e pabesueshme, është mirë.
“E panjohur”: Ulu dhe pyet tjetrin dhe unë do të të them.
“SHIFT”: Mirë!
“E panjohura”: Hajde!
Sipas policisë, janë hetuar 97 vjedhje me përfitim financiar që kanë kaluar mbi -400 mijë euro. Të arrestuarit pas kërkimit të faljes u lanë në paraburgim.

https://www.zougla.gr/greece/article/vinteo–ntokoumento-apo-ti-spira-pou-ekleve-polikatastimata–i-metaksi-tous-dialogi

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...