“Kur të kthehemi do të ngrihemi kundër” Putinit…

- Advertisement -

“Dua t’i them komandantit tonë të përgjithshëm të ndalojë aktet terroriste në Ukrainë, sepse kur të kthehemi do të ngrihemi kundër tij.”
Presidenti rus Vladimir Putin “ka dhënë urdhra për të kryer krime. Nuk është vetëm për të çmilitarizuar Ukrainën ose për të mposhtur Forcat e Armatosura të Ukrainës, por tani qytetet e civilëve paqësorë po shkatërrohen.”
“Krimet që kemi kryer; ne të gjithë do të gjykohemi.”
Këta janë zërat e të burgosurve rusë të luftës që tani mbahen nga Ukraina.
Gati një duzinë janë shfaqur në konferencat për shtyp të mbajtura nga autoritetet ukrainase, vetëm disa nga 600 që Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se janë kapur.
Paraqitjet e tyre publike mund të jenë të diskutueshme sipas Konventave të Gjenevës, të cilat i ndalojnë shtetet të shkaktojnë poshtërim të panevojshëm për robërit e luftës. Dhe është e mundur që ata të ndjenin presion për të shprehur pikëpamjet simpatike për ato të rrëmbyesve të tyre.
Por tre pilotë të kapur të forcave ajrore ruse që folën për CNN nuk sugjeruan se po flisnin nën presion.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...