Turqia e paralajmëroi që dje! 9 Avionë luftarakë mbi territorin grek

- Advertisement -

Jo një por gjithsej nëntë fluturime mbi Oinousses dhe ishullin Panagia janë bërë pak orë më parë nga avionët luftarakë turq F-16.

Nga ora 13:32 deri në orën 13:52 të së hënës pasdite, avionët fluturuan mbi territorin grek në një gjysmëhënë provokuese fluturimi.

Kujtojmē se ditën e djeshme një anëtar i partisë së Erdogan kërcënoi Greqinë me luftë duke deklaruar: Për 5 orë jemi në Selanik!

Sipas mediave greke, Metin Kiulunk, sipas raportimit të televizionit SKAI, ka lëshuar kërcënime me luftë kundër Athinës.

Kiulunk tha konkretisht: “Të huajt duan të bëjnë Greqinë të lëshojë raketa kundër Turqisë. Ne i sfidojmë ata. Greqia thotë se do të lëshojë raketa. Të shohim se çfarë do të ndodhë. Pas 5 orësh do të jemi në Selanik. Për 5 orë do të jemi në Athinë. Çfarëdo të bëjnë, mos harroni, Turqia e vjetër nuk ekziston më!

Më herët, zëdhënësi i qeverisë Omer Çelik akuzoi sërish Greqinë për emigracion dhe Bashkimin Evropian si indiferent.

“Forcat greke po tërheqin zvarrë dhe shpojnë varkën e emigrantëve. Ata çojnë drejt vdekjes njerëz të pambrojtur. E gjithë kjo po ndodh para syve të forcave të NATO-s. “Pa rojet bregdetare turke, këta njerëz do të vdisnin,” tha Celik në mënyrë provokative. Përpjekja e tij për ta bërë të bardhën të zezë, Celik pohoi gjithashtu se “bota duhet ta ndalojë këtë mizori imorale. Forcat greke po përpiqen të vrasin njerëz të pambrojtur. Ata prangosin njerëzit dhe i lënë të vdesin
”, tha ai, duke përsëritur akuzat e njohura të propagandës turke.

/sarandalife.al/

 

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...