TI DO TË JETOSH,SA POEZIA,POET ! (Dedikuar poetit AGIM MATO)

- Advertisement -

Sot u mblodhëm të gjithë.., ne poetët.
Ashtu,siç mblidhen në koshere,bletët.
Na mblodhe,gjithë ne poetët Jonianë.
Për ty poeti Agim, recituam,qeshëm, qamë!

Ti ishe mes nesh i qeshur, ashtu si dikur.
S’e di,pse sot të kishte rënë gjithë ai nur!
I heshtur,me atë buzëqeshjen në fytyrë !
Poeti i rubairave, poeti me shpirtin e dlirë!

Sikur ishe gjallë,i ëmbël si krem karamel.
Secilit do t’i thoshje”Ke ardhur o”kriminel”?!
Me këtë shprehje, qemë mësuar një jetë!
Ndaj dhe kur s’na e thoshje,ta thonim vetë !

Agim Mato, shtypshkronjën,se mendoj pa ty.
Ndaj o miku im,ca pika loti,më bien ndër sy.
Këtu,është fryma jote,janë sytë e tu ëndërrues,
Zemra jote e ngrohtë,është shpirti yt krijues!

Sot,je mes nesh,i gjallë siç ishe në jetë,poet.
Dashuria e vargut tënd,e mbush plot një det.
Vargjet e tua, askush s’i lidhi dot me zinxhirë.
Si pëllumat e Paqes,ato fluturuan në hapësirë!

Na mblodhe të gjithë sot Agim,poeti Jonian.
Poezia juaj,është më e madhe se një oqean.
Poetët flasin me vargje dhe kur s’janë gjallë.
Saranda sot sikur thoshte”U shërove o djalë”?

O poeti Agim Mato,i thjeshti, i urti, e i miri njeri.
Muajt do kalojnë shpejt,do vijë Tetori përsëri.
Në qiellin e poezisë, ti do të ndrish si meteor!
Erdha unë miq poetë, do të thuash në cdo Tetor!

Eduard Veli

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...