Tetori, muaji i ndërgjegjësimit për luftën ndaj kancerit të gjirit.

Nga Anita Marku
Tetori rozë është shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si muaji i ndërgjegjësimit për sëmundjen e kancerit e gjirit.
Me një fjongo rozë dhe me më shumë vëmendje ndaj kontrolleve të shpeshta dhe këshillave të mjekëve, mund të shpëtohen jetë.
Ky muaj ndihmon në rritjen e vëmendjes dhe mbështetjes për vetëdijen, zbulimin dhe trajtimin e hershëm, si dhe kujdesin për këtë sëmundje.
Nga statistikat numrat janë të frikshëm. Kanceri i hershëm i gjirit zbulohen duke bërë mamografinë.
Kanceri i gjirit mund të shfaqet si në moshë të re ashtu dhe në çdo moshë.
Zbulimi i hershëm i sëmundjes mbetet si baza kryesore.
Kur kanceri i gjirit zbulohet në kohën e duhur, ekziston mundësia që të shërohet.
Si mund ta parandalojmë kancerin e gjirit?
Bëni një jetë të shëndetshme, duhet të bini në peshë, nëse jeni mbipeshë.
Duhet të përpiqeni të minimizoni stresin.
Lindja e fëmijës dhe ushqimi me gji janë shumë të rëndësishme për shëndetin e gjirit tuaj.
Mundohuni të bëni një aktivitet seksual të rregullt.
Ushqehuni duke ndjekur një diete të caktuar ku të përfshihen ushqimet e pasura me vitaminat A, E dhe C, p.sh., karota, spinaq, kajsi dhe agrume si dhe shumë ushqime të tjera. Është mirë që ato t‘i bëni pjesë të pandashme të dietës suaj ditore.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...