Sot do të flasim për hiperkolesteroleminë, e quajtur thjesht “kolesteroli i lartë”.

Sot do të flasim për hiperkolesteroleminë, e quajtur thjesht “kolesteroli i lartë”.
Hiperkolesterolemia është një gjendje e karakterizuar nga nivele shumë të larta të kolesterolit në gjak.
Kolelesteroli është një substancë dylli dhe yndyrore që prodhohet në trup dhe merret përmes konsumit të produkteve shtazore (sidomos të verdhës së vezëve, mishit, shpendëve, peshkut dhe produkteve të qumështit).
Trupi ka nevojë për këtë substancë për të ndërtuar membranat qelizore, për të prodhuar hormone të caktuara dhe për të prodhuar komponime që ndihmojnë në tretjen e yndyrave. Por kolesteroli i lartë rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.
Njerëzit me hiperkolesterolemi kanë rrezik të lartë për të zhvilluar një formë të sëmundjes së zemrës të quajtur sëmundja e arteries koronare.
Kjo gjendje ndodh kur kolesteroli i tepërt në gjak depozitohet në muret e enëve të gjakut, veçanërisht në arteriet që furnizojnë zemrën me gjak (arteriet koronare).
Akumulimi jonormal i kolesterolit formon pllaka që ngushtojnë dhe ngurtësojnë muret e arterieve. Ndërsa pllakat rriten, ato mund të bllokojnë arteriet dhe të kufizojnë rrjedhjen e gjakut në zemër.
Akumulimi i pllakave në arteriet koronare shkakton një formë dhimbje gjoksi të quajtur “angina” (dhimbje gjoksi) dhe rrit shumë rrezikun e sulmit në zemër.
Për shkak se nivelet e kolesterolit në gjak janë kryesisht për shkak të dietës, shumë raste të hiperkolesterolemisë e gjejnë shkakun e tyre në mënyrën e pashëndetshme të jetesës dhe të të ushqyerit.
Në këto raste, një jetë më dinamike dhe një dietë e shëndetshme mund të sjellë përsëri nivele normale të kolesterolit dhe të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
Ka edhe raste të hiperkolesterolemisë familjare, dmth për shkak të faktorit gjenetik, pra është e trashëguar.
Përveç rreziqeve të zemrës, format trashëgimore të hiperkolesterolemisë mund të shkaktojnë probleme shëndetësore në lidhje me akumulimin e kolesterolit të tepërt në indet e tjera.
Nëse kolesteroli grumbullohet në tendina, ai shkakton një rritje karakteristike të quajtur tendon xanthoma.
Këto zhvillime shpesh ndikojnë në tendinën e Akilit dhe në tendinat e duarve dhe te gishtave.
Depozitat e kolesterolit të verdhë mund të shfaqen edhe nën lëkurën e qepallës, e njohur si xantelasmas.
Kolesteroli gjithashtu mund të grumbullohet në skajet e sipërfaqes së bardhë të syrit (kornea), e cila mund të transformohet në një unazë gri të quajtur arcus cornealis.
Për të bërë testin mund të shkoni në klinikën tonë ku do te beni testin ose mund të prenotoni këtu me një mesazh privat.
Mund te prenotoni me një mesazh #Whatsapp ose #Viber, ose mund te na kontaktoni në numrat e telefonit:
📞 0696375822
📞 0694644493
📞 044804477
Shkruani emrin dhe mbiemrin tuaj dhe ne do t’ju dërgojmë konfirmimin e ditës dhe orën kur do të zhvillohet testi i intolerancës ushqimore.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...