Shtrenjtohen festat, rriten sërish çmimet e produkteve të shportës

- Advertisement -

Sipas Agjensisë për Mbrojtjen e Konsumatorit nga gushti në nëntor çmimet baze të shportës u rritën me 38.3%. Edhe te moshuarit me një pension të mirë shprehen se me vështirësi ia dalin deri në fund të muajit.

Në krahasim me 31 gushtin 2021 në muajt tetor-nëntor 2021, çmimet mesatarisht sipas Agjensisë për Mbrojtjen e Konsumatorit kanë pësuar rritje me rreth 38.3%.

Rritja e çmimeve ka prekur të gjithë qytetarët. Më të vështirë e kanë shtresat me të ardhura të pakta.

“Çdo ditë ndjehet, sidomos për pensionistë. Ja dalim dhe nuk dimë çfarë të marrim.”

Edhe te moshuarit me një pension të mirë shprehen se mezi ja dalin deri në fund të muajit.

“400 mijë dhe prapë nuk dalin. Është tmerr. Ata nuk jetojnë, zvarriten”.

Hedhin dyshime me abuzimet në treg. Po institucionet shtetërore kontrollore a po e kryejnë funksionin e tyre?

“Limonin këtu e gjen me 800, 200 metra më tutje me 1300-1500”.

Rritja e çmimeve thonë qytetarët duhet të jetë në propocion me pagat dhe pensionet.

/OraNews/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...