Shikojeni këtë grua dhe mbani mend fytyrën e saj përgjithmonë!

Bota nuk është zëmër gur tani … gjithmonë ka qenë e tillë !!
Irina Sendler një grua me origjinë polake, gjatë Luftës së Dytë Botërore, u punësua si hidraulike në kampet e përqendrimit! Por ajo kishte një qëllim të fshehtë në lidhje me këtë punë !! Ajo dinte për planet e tmerrshme të nazistëve … ajo kishte furgonin e saj dhe çantat e saj të mëdha … në fund të ditës Irina do të fuste disa fëmijë në çantat e saj … dhe do t’i fuste në furgon së bashku me qenin i cili ishte i stërvitur për të lehur mbi të gjithë ushtarët gjermanë. Ushtarët, pak të mërzitur nga qeni, nuk kontrolluan kurrë pjesën e pasme të furgonit … dhe kështu Irina shpëtoi më shumë se 2500 fëmijë !!! Kur e zbuluan gjermanët i thyen këmbët dhe krahët … por ajo nuk hoqi dorë nga misioni i saj … në kopshtin e shtëpisë së saj groposi një kavanoz qelqi me një listë me të gjithë emrat e fëmijëve … dhe ka kërkuar gjithmonë të afërmit apo prindërit e këtyre fëmijëve.
Në vitin 2008, në moshën 98-vjeçare, ajo ndërroi jetë.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...