Drekë Mitsotaki me Erdoganin – Shikoni videon me dialogët e dy burrave

- Advertisement -

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ndodhet në Pallatin Vahdetin, ku do të drekojë me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.
Kryeministri grek u prit nga presidenti turk, i cili para se të ulet në tavolinë ka parë Bosforin nga dhoma ku do të drekojnë.  Është karakteristikë se dy burrat janë takuar në një atmosferë të relaksuar e cila u dallua edhe nga veshja e tyre pasi asnjëri prej tyre nuk ishte i veshur me kravatë. Madje, të dy e komentuan me Kyriakos Mitsotakis duke thënë se “veshja më e relaksuar ofrohet për diskutime më kuptimplota”. Më pas presidenti turk u pajtua me vërejtjen e kryeministrit grek se do të kenë shumë për të diskutuar me atë që po ndodh në rajon, duke thënë se do të diskutojnë gjithçka. Më në fund, pasi u ulën në tavolinë dhe para se të largoheshin, kamerat dialoguan se çfarë do të pinin me Kyriakos Mitsotakis që tha se uji është mirë, por ai do të pinte me kënaqësi çaj, nëse kështu donte edhe Tajip Erdogan.
Më herët dhe pak pas orës 11:00 të ditës së sotme, kryeministri mbërriti në Patriarkanën Ekumenike në  Stamboll  për të marrë pjesë në festën e së dielës së Ortodoksëve, në krah të Patriarkut Bartolomeu. Menjëherë më pas ai është nisur nga Fanari në drejtim të Pallatit Vahdetin,  në zonën Uskudar të anës aziatike të Stambollit dhe aktualisht po pritet nga presidenti turk,  i cili do të shtrojë një drekë për nder të tij. Takimi i dy burrave do të zgjasë rreth dy orë.
Para fillimit të Liturgjisë Hyjnore, Patriarku Ekumenik Bartolomeu bëri thirrje për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. “Ne po shikojmë dramën e popullit ukrainas dhe admirojmë rezistencën e tij të fortë ndaj pushtuesit. Ne bëjmë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm. Dhuna dhe lufta krijojnë probleme më komplekse. Lufta duhet të përfundojë. “Karta e Kombeve të Bashkuara ndalon në mënyrë eksplicite përdorimin e forcës në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe angazhon të gjithë anëtarët e organizatës që të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre me mjete paqësore.”

Axhenda e takimit Mitsotaki-Erdogan

Takimi është  përgatitur me kujdes mes dy shtabeve dhe kjo ka qenë arsyeja që pala greke ka shmangur për të konfirmuar menjëherë rrjedhjet turke , në mënyrë që të gjitha detajet të mbyllen. Të kesh një axhendë do të thotë në thelb se  dy liderët nuk po bëjnë thjesht një bisedë të lirë, e  cila madje mund të devijohet, kryesisht nga veprimet e palës turke.
Në fokus të diskutimit  janë zhvillimet rajonale pas pushtimit rus të Ukrainës , por edhe arkitektura e sigurisë në Mesdheun Lindor. Mesazhi i zotit Mitsotakis është se rajoni ynë nuk mund të jetë burim i dytë i destabilitetit gjeopolitik, ndaj duhet të bien tonet, ndërkohë që ai i dërgon mesazh edhe zotit Erdogan se revizionizmi historik nuk është i pranueshëm. Natyrisht në një diskutim të tillë, padyshim që është kështu. Do të diskutohen edhe çështjet tona dypalëshe , me kryeministrin me kusht që zoti Erdogan të propozojë axhendën e tij të rishikimit , ndërsa në tavolinë është edhe e ashtuquajtura “axhendë pozitive”, me masa të ulëta politike të trajtuara  në një atmosferë të mirë nga dy zëvendësministrat e jashtëm  Kostas Frangogiannis dhe Sedat Onal. Natyrisht, bilancet e reja të energjisë janë gjithashtu në axhendë, pasi Mesdheu Lindor mund të veprojë si një qendër alternative, veçanërisht për ngarkesat e LNG, duke pasur parasysh  dëshirën e Evropës për t’u bërë e pavarur  nga karburantet fosile ruse deri në vitin 2027. Në Athinë, natyrisht,  nuk ka pritshmëri të tepruara nga takimi dhe kryeministri më tepër po shkon me tonin e ulët. Nga pallati Maksimos, megjithatë, thonë se duhet të ketë një kanal komunikimi dhe pavarësisht mosmarrëveshjeve, Greqia dhe Turqia të bisedojnë, sidomos në këtë mjedis krejtësisht të ri gjeopolitik. Me interes për këtë ekuacion, natyrisht, është  fakti që turqit tregojnë në këtë fazë disa shenja zgjidhjeje.

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...