Sarandë, ndahet nga jeta mësuesja e njohur Vasilika Llapa

- Advertisement -

Është ndarë nga jeta këtë të mërkurë ish-mësuesja e ciklit të ulët në shkollën “9 Tetori”e njohur për breza të tërë nxënësish, për përkushtimin, dashurinë për profesionin, dëshirën për të mësuar dhe edukuar nxënësit sarandiot,  Vasilika Llapa. Ajo mbahet mënd për kulturën e gjërë që kishte dhe profesionalizmin në procesin mësimor. Dhe s’kishte si të ndodhte ndryshe pasi ajo rridhte nga një familje intelektualësh, ku dhe babanë e kishte mësues. Vasilika krijoj një familje të nderuar dhe të respektuar pë sarandiotët, burri i saj ishte një ekonomist i mirfillt banke, ku dhe u vendos për një periudhë dhe Drejtor i Bankës në Sarandë. Edhe fëmijët e saj, djali dhe vajza do të shkëlqenin si nxënës në shkollat e Sarandës. Si shumë sarandiotë edhe familja e Vasilikës shkoi në shtetin fqinjë në Greqi në Patra.

Ajo do të kujtohet nga familja, kolegët dhebrezat e nxënësve që mësoi dhe edukoi.

Sarandalife.al i shpreh familjes ngushëllimet më të sinqerta.

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Lamtumirë “Aktori i madh i roleve të vogla”, Lek Mosi (Video)

    Nga Vangjel Agora    Nëse ka qenë dikur...

Nga Adrian Gurma: Kryebashkiakët e Qarkut Vlorë takim në Sarandë

Ishte kënaqësi pjesmarrja në Tryezën e mbajtur në Sarandë,...

80-vjetori i Çetës “Çamëria” nga Musa Kola

Sot përkujtohet 80-vjetori i krijimit të së parës çetë...

NGA THOMA NIKA : PROKOPI I DIJSHËM, PO AQ SA I GUXIMSHËM (VIDEO 2011)

Sot inxhinjeri pasionant i pyjeve dhe ekologu Prokop Qirjaqi...