Greqi: Vdiq ish- mbreti Kostandin

Ish-mbreti Konstantin Gliksburg u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare. Ish-mbreti po përballej me probleme të rënda shëndetësore, pasi vitin e fundit është shtruar disa herë në spital për arsye të ndryshme çdo herë. Së fundmi ai ishte diagnostikuar pozitiv me koronavirus, një fakt që, duke pasur parasysh gjendjen e tij të dobët shëndetësore, funksionoi në mënyrë rënduese.
Dalja e tij e fundit publike ishte në tetor 2022, ku ai doli me motrat e tij Sofia dhe Irene dhe gruan e tij Anna-Maria për një vakt në qendër të Athinës.
Konstantinos lindi në Paleo Psychiko më 2 qershor 1940. Ai ishte fëmija i dytë dhe djali i vetëm i mbretit Pali I dhe mbretëreshës Frederiki. Në ditën e lindjes së tij, 101 topa u hodhën nga Kodra Lycabettus, siç ishte zakon të njoftohej se princi i ri ishte një djalë. Ajo u pagëzua në Pallatin e Athinës (tani Pallati Presidencial) më 20 korrik 1940, me një delegacion të forcave të armatosura si sponsor.
Konstandini II ishte mbret i grekëve nga 6 mars 1964 deri më 1 qershor 1973, kur regjimi diktatorial i 21 prillit vendosi të shfuqizojë shtetin e Republikës Mbretërore dhe të miratojë politikën e Demokracisë Parlamentare Presidenciale. Ky vendim u ratifikua me referendumin e 29 korrikut 1973.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...