Rama: Satelitët e Shqipërisë gati në 2022, do të lëshohen në muajin…

- Advertisement -

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video, ku thotë se satelitët Albania 1 dhe Albania 2 do të lëshohen në orbitë në Mars dhe në Qershor.

Në videon ku Rama dhe një person që nuk dihet se kush është flasin në gjuhën angleze, thuhet se dy satelitët që hidhen në orbitë do të jenë gati pranverën dhe verën e ardhshme.

Pyetjet që mbeten pa përgjigje janë ato që lidhen me kostot e kësaj aventure të re me iniciativë qeveritare, mekanizmat që do të ndiqen për lëshimin e tyre, dhe shërbimin që do të kryejnë, sa kohë që kanë një kosto të lartë prodhimi, dërgimi apo mirëmbajtjeje.

Idenë e hedhjes së satelitëve në orbitë, kryeministri Edi Rama e dha rreth një javë më parë në Kuvend, ku nuk u mor parasysh as nga deputetët e opozitës, por duket se tashmë planet e tij kanë kaluar në një tjetër nivel.

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...