Raketa kineze u “kthye” në Tokë, ra në Oqeanin Indian

- Advertisement -

Mbetjet e raketës kineze CZ-5B 22 tonëshe u kthyen në Tokë, teksa ra në ujërat e Oqeanit Indian.
Administrata Amerikane e Hapësirës konfirmoi se mbeturinat u rihynë në atmosferën e planetit rreth orës 19:45 GMT (12:45 PM ET), fatmirësisht pa “ulur” në një zonë të banueshme.

Video tronditëse janë postuar në rrjetet sociale nga përdoruesit që ndodhen në pjesë të planetit, nga ku u bë i dukshëm momenti i hyrjes së mbeturinave në atmosferën e Tokës. Topat e zjarrit u panë që rridhnin nëpër qiellin e natës dhe më pas u zhdukën në horizont.
Parashikimet nga studimet e agjencisë hapësinore, të cilat kishin treguar se zona ku pritet potencialisht të bien mbeturinat e veçanta, përfshinte zonën që fillon nga Afrika Perëndimore dhe arrin në Oqeanin Indian, rezultuan të vlefshme.
Sipas Forbes, bëhet fjalë për raketën Long March 5B (CZ-5B). Fakti që raketa kineze u ul në Tokë është krejtësisht normale, pasi qëllimi nuk ishte udhëtimi në hapësirë, por nxitja e anijes kozmike që mban për të dalë nga atmosfera.

Nisja më e fundit u bë të dielën në 5 mars kur një raketë e gjatë transportoi një modul laboratorik në stacionin Tiangong.
EASA lëshoi një njoftim paraprak të përditësuar mbi zonat e mundshme ku mund të binin pjesë të raketës në Evropë. Bullgaria, Franca, Spanja, Malta, Italia dhe Portugalia ishin në listë, por për fat nuk ranë në asnjë nga këto zona të populluara evropiane.
Kujtohet se organizata jofitimprurëse me qendër në Kaliforni, “The Aerospace Corporation”, nxori harta ku regjistrohej rruga e mundshme e raketës, si dhe pikat e mundshme të rënies.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...