Pejsazhe të fshatit Pecë në filmin Skënderbeu(Video)

- Advertisement -

Kur kalon nga rruga e Muzinës  shfaqet fshati Pecë me gjithë madhështinë e tij, me një pamje shumë të bukur, mbytur nga gjelbërimi dhe me  format interesante të relievit të cilat janë të rralla në shqipëri. Në filmin kushtuar Heroit tonë Kombëtar, që sot mbush 555 -vjet nga dita kur mbylli sytë, gjëndet dhe një plan që është xhiruar në këtë zonë të fshatit Pecë. Pasi e gjetëm, planin në minutën e 5 të filmit, u përpoqëm ta filmonim peisazhin nga ai kënd ku ishte xhiruar në vitin 1951-1954. Format gjeografike të relievit mjaft interesante dhe të rralla të Pecës si duket, tërhoqën dhe vëmëndjen e kryeregjizorit rus të filmit Skenderbeu në vitin 1952, Sergej Jutkeviç, i cili, mendohet se pas xhirimeve në kalanë e Gjirokastrës, ka shkuar në Sarandë nga rruga e vjetër që shkonte mbi fshatin Pecë dhe pasi është mahnitur me këtë pejsazh të rrallë dhe interesant, ka vendosur që ta filmoj, duke realizuar një plan shumë të bukur, ku duken qartë, Agrilea madheshtore me një diameter 11 m, Gorica, lugina e Bistricës, fshati Krongj dhe pak fshati Pecë.

 

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...