NJVKSH Delvinë: Tregoni kujdes për matjen e presionit të gjakut

- Advertisement -

Prej 1 tetorit, Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor Delvinë vijon me matjen e presionit të gjakut për banorët e saj, në kuadër të rritjes së ndërgjegjësimit të popullatës për rëndësinë e matjes së tensionit.

“Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor Delvinë, duke filluar nga 1 tetori vijon me  matjen e tensionit arterial të të gjitha grupmoshave.

Kjo është e rëndësishme, pasi shumë individ, nuk e dinë që kanë tension të lartë të gjakut, i cili është faktori më i madh i rrezikut të vdekshmërisë globale.

Këto matje do të kryhen gjatë  gjithë muajit.

Një matje e thjeshtë, shpëton jetë!

Ushqehuni shëndetshëm.

Bëni aktivitet fizik.

Ruani kontakte të rregullta me mjekët tuaj të familjes dhe mjekët specialistë.”, këshillon NJVKSH Delvinë.

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...