Një tërmet 5.4 ballë trondit Halkidikin – “Po vijnë shumë pasgoditje” thotë Lekkas.

Një tërmet i fortë me magnitudë 5.4 Rihter ka ndodhur pak para orës 14:48 në një zonë detare në Halkidiki. Sipas zgjidhjes së përditësuar të Gjeodinamikës , tërmeti ka qenë me qendër 20 km në jugperëndim të malit Athos, ndërsa thellësia fokale ka qenë 19.3 km.  Në orën 14:26 u regjistrua një tërmet i fortë prej 4.5 Rihter , 17 km në jug jugperëndim të malit Athos, me thellësi fokale 17.5 km. Në të njëjtën kohë, dridhje të tjera më të vogla u regjistruan 2.8 Rihter (në 20 km në jugperëndim të malit Athos me një thellësi fokale 10 km), 2.6 Rihter (në 33 km veri të Paliouri Kassandra me një thellësi fokale 10 km),  2.7 Rihter ( në 18 km JP të Malit Athos, me një thellësi fokale 10 km) dhe 2,9 Rihter (në 19 km JP të Malit Athos me një thellësi fokale 10 km). Tërmeti euro-mesdhetar me magnitudë 5.3 Rihter, me epiqendër 142 km .Lindje-Juglindje të Selanikut dhe thellësia fokale në 10 km. Tërmeti është ndjerë në disa zona të Greqisë veriore (Selanik, Serres, Kavala, Xanthi), ndërsa raportime ka pasur nga Larisa, Volos, Mytilene dhe Evia qendrore, në zona si Kalkida dhe Aliveri. Lëkundjet janë ndjerë edhe në zona të Atikës.  Kryebashkiaku i Parisit Demblas duke folur për ThessToday.gr theksoi se deri më tani nuk janë regjistruar dëme, ndërsa theksoi se lëkundjet e forta sizmike kanë prekur të gjithë komunën e Sithonisë. “Tërmeti ishte shumë i fortë dhe zgjati. Është ndjerë në të gjithë bashkinë e Sithonisë, nga Sykia në Marmaras dhe Nikiti”. Madje, ai ka theksuar se “deri më tani nuk janë raportuar dëme në objekt apo lëndime”, por “nëse është e nevojshme do të mobilizojmë mekanizmin”.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...