Ngjarje dhe data. Atëherë kur Antike Myrtaj, motra e shkrimtarit disident…

- Advertisement -

Edhe pse kanë kaluar vite gjithmonë veprat e mira nga persona me botë të madhe duhen kujtuar e si të tilla edhe vlerësuar. Në këtë ditë lapidar sot duhet të kujtojmë e vlerësojmë edhe veprimin e bashkëshortëve Hamit e Antike Myrtaj të cilët në atë vit të mbrapshtë të ‘97 e mbrojtën Lapidarin në Qafë të Gjashtës, i ngritur në kujtim të 14 dëshmorëve që ranë për clirimin e Sarandës.

Falënderim për bashkëshortët Myrtaj, shprehu në fjalën e tij vite më parë ish – kryetari i kryesisë së veteranëve Sarandë, Sadik Mamuci, duke bërë publike edhe veprën e tyre për mbrojtjen e këtij lapidari nga dora vandale e personave prishës në vitin e mbrapshtë të ‘97. E sot ne këto i kujtojmë edhe pse ish – Kryetari i Kryesisë së Veteranëve të Sarandës, Sadik Mamuci sot nuk jeton më.

“Erdhën për ta prishur në ‘97 – ën. Megjithëse neve u ndodhëm këtu nuk e lamë ta prishnin.Tek ky lapidar janë vlerat e Shqipërisë, të askujt tjetër, tha mes të tjerave Antike Murtaj ….

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...