Në prag festash, Gjermania ashpërson masat anti-Covid: Të vaksinuar ose jo, në karantinim 14 ditor

- Advertisement -

Gjermania ka ashpërsuar masat për pasagjerët nga Britania e Madhe, si përgjigje ndaj përhapjes së shpejtë ndaj variantit të ri të coronavirusit – Omicron që ka goditur rëndë këtë vend.

Qendra kombëtare për Kontrollin e Sëmundjeve në Gjermani, Instituti Robert Koch, ka shtuar mbrëmë vonë Britaninë në listën e vendeve ku varianti i ri po përhapet me shpejtësi, transmeton Telegrafi.

Kjo do të thotë që çdokush që arrin nga Britania e Madhe në Gjermani, duhet të futet në karantinim 14-ditorë pavarësisht nëse është vaksinuar apo jo.

Në këtë listë, pra “zonat me prezencën e variantit Omicron” tashmë gjenden tetë vende Afrika përfshirë Afrikën e Jugut.

Masat e reja që hyjnë sonte në fuqi pas mesnatës, vijnë në kohën kur Britania e Madhe ka regjistruar numrin rekord të rasteve ditore me COVID-19.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...