Mutacioni “Omicron” i afrohet Shqipërisë

- Advertisement -

 

Dy raste të reja të dyshuara të variantit Omicron janë vënë nën mikroskop nga studiuesit. Këtë e ka bërë publike. ministri i Shëndetësisë Thanasis Plevris, duke folur paraditen e së shtunës në ANT1. Nga informacionet e protothema.gr thuhet se dy rastet e dyshimta ndodhen në Athinë dhe kanë mbërritur në vend nga Afrika e Jugut para hyrjes në fuqi të ndalimit, pra më 27/11. Ata kishin simptoma të lehta dhe për këtë arsye iu nënshtruan një testi diagnostikues. Ekzemplarët e testuar kanë karakteristika të ngjashme me ato të mutacionit Omicron, por kontrolli i geneve pritet të finalizohet. Rastet Omicron aktualisht klasifikohen si “të dyshimta”. Dy ngjarjet e reja nuk kanë lidhje me 40-vjeçarin në Kretë i cili është “pacienti 0” i Omicron në Greqi. Nw deklaratwn e tij ministri i Shëndetësisë Thanasis Plevris u shpreh: “Përveç rastit në Kretë , po shqyrtojmë edhe raste të tjera të dyshimta të variantit Omicron në Greqi”, theksoi ministri i Shëndetësisë, Thanos Plevris , duke folur për të paktën dy raste të tjera.  Këto raste po shqyrtohen në Athinë. “ Përveç rastit në Kretë, janë edhe dy raste të tjera të dyshimta që po i shqyrtojmë, pavarësisht rastit në Kretë. Ata janë shtetas të ardhur nga këto vende. Ata janë dy shtetas që prej disa ditësh ndodhen në Athinë, kanë qenë të sëmurë dhe tashmë po monitorohen nga afër nëse janë të sëmurë me mutacionin delta apo mutacionin omikron. Ato tregojnë veçoritë shtesë nga testet PCR se mund të jetë mutacioni Omicron. “Dua t’ju siguroj se po bëhet gjithçka e nevojshme për evidentimin e çdo rasti të shtetasve që kanë ardhur në Greqi para se të merren masat”, tha ministri i Shëndetësisë.
Z. Plevris bëri një apel të ri për të gjithë për vaksinim, në mënyrë që të mbrohen nga koronavirusi, për shkak të ardhjes së mutacionit Omicron.“Duhet t’u tregojmë qytetarëve atë që tashmë është në Greqi, qytetarët duhet ta kuptojnë këtë. Është një mutacion i koronavirusit, ne kemi parë nga mutacionet e mëparshme që vaksinat luajnë një rol të rëndësishëm. Në ditët në vijim do të kemi të dhënat për rrezikshmërinë dhe ngjitjen e këtij mutacioni”. Gjithashtu, ai iu referua gjobave administrative për ata mbi 60 vjeç dhe lidhjes së certifikatës së vaksinimit me këstin e tretë.
“Do të ketë ndryshime në certifikatën e sëmundjes, me përshtatje me të dhënat e reja, ka edhe çështje teknike që duhet të rregullohen për dikë që është në 4 muaj, 5 muaj dhe do të duhet të planifikojë vaksinimin. Certifikata e vaksinimit do të na shqetësojë në Këshillin e Ministrave. Shëndetësia e BE-së në ditët në vijim nëse ai që ka marrë dozën e tretë do të konsiderohet i vaksinuar plotësisht dhe jo ai që ka marrë dy dozat. Njëkohësisht duhet të sigurohemi që nëse ndryshon koha e certifikatës së sëmundjes dhe pason tremujori për këstin e tretë, qytetari duhet të ketë kohë, në bazë të termineve që disponon, të bëjë vaksinën dhe të mos ketë problem”, – tha zoti Plevris. Për hapjen e platformës dhe mbylljen e terminit për dozën e tretë, z.Plevris tha: “Frekuenca për vaksinime është shumë e madhe, për dozën e tretë të vaksinës janë hapur mbi 2 milionë AMKA, ndërsa terminet janë rritur ndjeshëm për dozën e parë. Platforma për dozën e tretë të vaksinës pas 3 muajsh nga doza e dytë u hap vonë të premten në mbrëmje dhe deri në orën 10:00 të së shtunës janë bërë gati 200.000 takime për dozën e tretë, ndërsa dje janë bërë 8.300 takime të tjera për dozën e parë vaksina për qytetarët 60 vjeç e lart”.
“Pandemia krijon nevoja të ngjashme në spitale. Jemi nën presion. Kemi problem në ICU edhe pas urdhrit të mjekëve. Njerëzit jashtë ICU marrin kujdesin e duhur. “Të gjitha ICU-të private janë anëtarësuar në SKS” , tha ndër të tjera ai për pacientët me Covid që qëndrojnë jashtë ICU. Sa i përket vaksinimit të fëmijëve, ai tha se “50% e fëmijëve të moshës 15-17 vjeç janë vaksinuar”.

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...