Media në Greqi: Shqipëria po përgatit pistën e Formula 1, ka marrë dritën jeshile nga FIA

- Advertisement -

Një vend i varfër në thelb, por i pasur në dukje! Sikur çdo gjë të shkonte për mrekulli në Shqipëri, tanimë po punohet shumë që të kemi edhe një pistë për Formula 1. Së fundmi jehona ka ardhur nga media greke, “Zougla”. Kjo e fundit raporton se Shqipëria po përgatitet për këtë pistë dhe ka marrë dritën jeshile nga FIA.
“Shqipëria nuk iu përmbajt teorisë dhe vazhdoi me prezantimin zyrtar të modeleve për krijimin e autostradës F1 . Në fakt, plani ambicioz tashmë ka marrë dritën jeshile nga FIA, e cila do të mbikëqyrë nga fillimi deri në fund krijimin e pistës, e cila ka shumë gjasa të

përfshihet në kalendarin zyrtar të Formula1.I quajtur Auto Moto Park, pista do të jetë 5 km e gjatë . (në fakt, vija e drejtë e saj do të jetë 1.2 km në mënyrë që të përdoret në gara zvarritëse) ndërsa objektet në total do të kalojnë 50,000 m2 në sipërfaqe. I njëjti kompleks do të presë edhe akademi të motorsportit, qendra trajnimi për drejtim të sigurt, pistë për rrugë jashtë rrugës , etj.
Qyteti i Elbasanit , i cili do të presë këtë pistë të specifikimeve të FIA-s, hyn në hartën botërore si një shtesë e re e mundshme në motorsportin botëror, me financimin e projektit nga Qeveria Shqiptare dhe Ministria e Transporteve e vendit.

Në përgjithësi, bisedimet e para mes kryeministrit Eddie Rama dhe presidentit të FIA-s, Jean Todt, nisën dy vite më parë dhe tashmë firmat kanë rënë. Shqipëria ka bërë një lëvizje fantastike që me siguri do të sjellë vetëm fitim, ndërkohë që siç u shpreh Todt, përmes kësaj sipërmarrjeje është një mundësi që banorët e vendit të mësojnë edhe më shumë për drejtimin e sigurt të makinës”, shkruan media greke “Zougla”.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...