Majlinda Qilimi:” Po vazhdojmë punën për rikthimin e muzeut”

- Advertisement -

Më 18 maj, në Ditën Ndërkombëtare të Muzeve, Bashkia Delvinë ka dhënë lajmin se ishin në fazat paraprake të hapjes së Muzeut Lokal të qytetit.

“Pa dashur të analizojmë shkaqet e shkatërrimit dhe mosfunksionimit të muzeut, kërkojme t’ju bëjmë me dije se fatkeqësisht nga muzeu i dikurshëm disponojmë shumë pak objekte. 

Ftojmë te gjithë ata që posedojnë objekte, koleksione apo dokumente të ndryshme me vlerë historike, etnografike, kulturore t’i dhurojnë pranë Zyrës së Turizmit në bashkinë Delvinë në mënyrë që të pasurojmë fondin e muzeut.”, ishte kjo thirrja për banorët e Delvinës nga ana e bashkisë.

Kryebashkiakja Majlinda Qilimi me anë të një postimi në Facebook në fundjavë, informon që puna për këtë muze po vazhdon.

“Ne po punojmë edhe sot…
Kushdo që dëshiron të ofrojë ndihmë dhe kontribut është i mirëpritur!”, informon Qilimi.

/sarandalife.al/

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...