Kalvari i gjatë i Kosovës për pavarësinë (Video -intervist 16.02.2008)

- Advertisement -

Një ditë para shpalljes të pavarësisë së Kosovës, në studion e TV Jonit, përgjegjësi i Muzeut të Sarandës z. Vladimir Kodhelaj jep një intervistë përpara gazetares së këtij televizioni znj. Floriana Koka. Z. Vladimir bëri një ekspoze të luftës e përpjekjeve të popullit shqiptar të Kosovës përballë planeve, politikave shoviniste, shkombëtarizuese të regjimeve dhe shtetit serb. Ai trajton një sërë çështje të rëndësishme të mardhënjeve ndërmjet tyre, që karakteizoheshin nga genocidi nga njëra ane e shtetit serb dhe qëndresa e vazhdushme e popullit shqiptar të kosovës, për liri e pavarësi. Ai në këtë intervistë flet për programet shoviniste, masakrat e vazhdushme siç ishin ato në fillimet e shk. të kaluar, në vitet 1944-1948, në vitin 1956, 1968, 1976, 1981, 1990 dhe 1999. Janë fakte shumë interesante të prura nga z. Vladimir Kodhela, por më  tepër ndiqni intervistën.

 

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...