Japonia: Pse ishulli Miyake-jima konsiderohet një nga vendet më të rrezikshme në botë

- Advertisement -

Japonia është një destinacion popullor udhëtimi ku shumica zgjedhin kryeqytetin e vendit, Tokio, për risitë e saj progresive, dritat e ndritshme, lojërat arcade dhe lagjen në modë Harajuku ose Kioto për karakterin e saj të pasur, tradicional Zen. Megjithatë, ekziston një vend në vend, ishulli Miyake-jima, i cili konsiderohet si një nga vendet më të rrezikshme në botë.

Toka e ishullit Miyake-jima qëndron në majë të një zinxhiri aktiv vullkanesh që ka shpërthyer gjashtë herë në 100 vitet e fundit, sipas Atlas Obscura. Në vitin 2000, mali Oyama i ishullit shpërtheu si rezultat i 17.500 tërmeteve që ndodhën midis 26 qershorit dhe 21 korrikut të të njëjtit vit, sipas India Today.

Më shumë se 3600 njerëz u evakuuan në masë dhe për më shumë se tetë vjet pas shpërthimit, fluturimet drejt zonës nuk u lejuan për shkak të niveleve të larta të gazrave helmues, veçanërisht squfurit, që rrjedhin nga toka. Pesë vjet pas shpërthimit, banorët e Miyake-jima ishin në gjendje të ktheheshin në ishull nëse dëshironin vërtet, por duhej të mbanin maska ​​​​gazi në çdo kohë për t’u mbrojtur nga toksiciteti.

Megjithatë, sado i rrezikshëm që tingëllon ishulli, ai ka vende që padyshim ia vlen të zbulohen, siç ndodh me udhëtarët më aventurierë që e zgjedhin atë si një ndalesë gjatë udhëtimit të tyre në Japoni. Turistët mund të vizitojnë ishullin me varkë ose helikopter nga Tokio – dhe disa e bëjnë këtë, shpesh duke shpresuar të shohin delfinët gjatë zhytjes. Duket se për disa shpirtra të vendosur, shpërblimet e mundshme të Miyake-jima tejkalojnë rreziqet e tij të rëndësishme.

 

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Delvina me dy monumente kulturore të kategorisë së parë

Sot do t'ju flasim për dy monumente kulturore të...

Zbardhet ngjarja, dogji makinën në Delvinë, arrestohet autori (EMRI)

Zbardhet ngjarja e ndodhur ditën e djeshme në Delvinë,...

Ka nisur nga bashkia puna për pastrimin e kanaleve ujitëse

Bashkia e Sarandës ka bërë publike sot punën që...