Hiqet ora policore në Shqipëri

- Advertisement -

Hiqet ora policore në Shqipëri. Pas gati dy vitesh, Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi të heq plotësisht kufizimin e lëvizjes së zytetarëve, ndërsa la në fuqi masat e tjera për përdorimin e maskës në ambiente të mbylluara dhe grumbullimet në masën e 30 %.

Mira Rakacolli: Hiqet ora policore, por ndryshimi do shkojë në përputhje me situatën epidemiologjike Mbetet në fuqi masa për grumbullime në masën 30 %.Mira Rakacolli: Hiqet ora policore, por ndryshimi do shkojë në përputhje me situatën epidemiologjike Mbetet në fuqi masa për grumbullime në masën 30 %.

Vaksinimi në popullatë do të nisë nga mosha 12 vjeç.

Mira Rakacolli: Vaksinimi do fillojë që nga grupmosha 12 vjec për të gjithë fëmijët jo vetëm për ata me sëmundje kronike.

Lëhtësimi i masave erdhi për shkak të uljes së numrit të infektimeve.

Eugena Tomini: 36 raste për 100 mijë banorë. Nivelii pozitivitetit ështtë 7.9 %

Edhe shtrimet në spital kanë pësuar ulje. Por 70 % e rasteve që janë të shtruar tek spitali infektiv janë forma të rënda për këtë arsye ekspertët rekomandojnë që të vijohet vaksinimi në popullatë për të rritur mbulesën vaksinale.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...