Hebrejtë në Delvinë

- Advertisement -

Perkushtoini pak minuta nga koha juaj ketij materiali qe une po ju servir sonte. Kujtes per historine e Delvines. Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e përkujtimit të Holokaustit, ku përkujtohen miliona viktima të gjenocidit të Gjermanisë naziste, që u kryen gjatë Luftës së Dytë Botërore.
Rreth gjashtë milionë hebrenj u vranë në përpjekjen sistematike naziste për shfarosjen e tyre.
Një rol të rëndësishëm për të shpëtuar hebrenjtë, e kanë luajtur shqiptarët, të cilët në familjet e tyre kanë strehuar shumë hebre që kishin ikur nga vendet tjera. Po si u trajtuan hebrejte ne Delvine?. Per ju sonte do te bie dy intervista mjaft interesante. E para eshte e delvinjotit Dilaver Beqiri, dhe e dyta e Nessin Kohen, hebre me banim ne SHBA, i biri i Pepo Kohen qe kane jetuar me familjen ne Delvine ne vitet 20 – 40, te shekullit te kaluar, te realizuara ne v. 2018 ne aktivitetin qe organizova ne perkujtim te Holokaustit.

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Hebrejtë e Delvinës dhe të Sarandës para dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore.(Video)

27 janari njihet si Dita Ndërkombëtare e Holokaustit, ku...

Aksion i IKMT në Ksamil, prishjet në vijën bregdetare

IKMT ka nisur sot një aksion për prishjen e...

Ndahet nga jeta Sami Peçi

Sot pas një sëmundje të rëndë u nda para...

Në ditën ndërkombëtare të edukimit: libri miku më i mirë (Video)

Në Ditën Ndërkombëtare të Edukimit paraditen e së martës...