Greqia ndez alarmin: Kujdes me telefonatat nga Shqipëria, ju boshatisen llogaritë bankare nëse…

- Advertisement -

Gjithnjë e më shumë qytetarë grekë po marrin telefonata nga jashtë vendit, ku ftohen të investojnë në programe financiare të supozuara fitimprurëse.

Mediat greke shkruajnë se nëpërmjet këtyre telefonatave synohet nxjerrja e informacioneve personale dhe qasja në llogaritë bankare. Ata që bien në këtë kurth përballen me faktin që llogaria e tyre bankare zbrazet.

“Nëse merrni një telefonatë nga jashtë, konkretisht nga Londra, duhet të dini se personi që ju ka telefonuar nuk është padyshim miku juaj, por dëshiron të vjedhë para nga llogaria juaj. Muajt ??e fundit, telefonatat me prefiksin 0040 janë bërë gjithnjë e më të zakonshme si në telefonat celularë ashtu edhe në ato fikse”, shkruajnë mediat fqinje.

Për këto telefonata janë zgjedhur persona që dinë të flasin mirë greqisht dhe përpiqen që të joshin viktimat e mundshme të investojnë në kompani që garantojnë shumë fitime, vetëm se këto janë kompani fantazmë që synojnë të nxjerrin informacione të llogarisë bankare.

Baza e mashtrimit është vlerësuar të jetë në Shqipëri, si dhe në Ukrainë. /sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...