Greqi/Një tërmet me magnitudë 5.1, ku ishte epiqendra

- Advertisement -

Një tërmet i fortë me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur në orën 6.00 të mëngjesit të së martës në Ikaria .
Konkretisht, sipas zgjidhjes automatike të Institutit Gjeodinamik të Athinës,tërmeti ka qenë me qendër në zonën detare 20 km në veriperëndim të Ikarias, ndërsa thellësia fokale është vlerësuar në 17.5 km. Pak minuta më vonë u regjistrua një tjetër dridhje sizmike. Këtë herë tërmeti ishte 4.1 ballë i shkallës Rihter, i cili karakterizohet si “i dobët” dhe u regjistrua në orën 06:09 në zonën detare 23 kilometra në veriperëndim të qytetit të Ikaria, sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës.

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...