GJINO XUXI: I RREPTI, i DASHURI MËSUES I BREZAVE

- Advertisement -

I shkurtër 1 e 50, I thellë 2 e 50, i lartë 3 e 50. Këto janë tri përmasat reale të Gjino Xuxit. E para, e gjatësisë së shtatit, e dyta, për thellësinë e mendimit, e treta për lartësin e karakterit. Ka qenë i rreptë si mësues. Të jepte hakun. Ushqente dashuri për librin dhe mësimin. Jepte njohuri të sakta. Pa ujëra të tepërta. Nga mënyra si vishej dhe si mbahej, të jepte edhe mësime për kukturën qytetare. Jashtë mësimit e jashtë mureve të shkollës, në Bajkaj e mbanin si etalonin e drejtësisë e të paanësisë. I drejtë e i prerë mbahet mend Gjinua kur ishte në këshillin e fshatit. Ai ishte vetë e vërteta dhe e drejta, njësoj si pallati që jepte drejtësi. Nga emri dhe nga shtati i vogël, ta çonte mendimin te Gjinua i komedisë së Çajupit, te Gjinua 14 vjeç dhëndërr. Por Gjino Xuxi ishte për njerëzit Njeriu flori 14 karat.

1. Sarandalife.al shpreh nderimin dhe respektin për mësuesin Gjino Xuxi, duke i uruar shëndet dhe jetë të gjatë.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...