Certifikohet “Rrugëtimi i Eneas së Trojës” në Parkun e Butrintit

- Advertisement -

 

Eri Sulo, drejtori i Parkut të Butrintit ka marrë pjesë në simpoziumin arkeologjik në Turqi, si i ftuar nderi nfa projekti për bashkëpunimin kulturor ndërkombëtar të Këshillit të Europës.

Në këtë simpozium është certifikuar dhe “Rrugëtimi i Eneas së Trojës”

“I nderuar të isha i ftuar nderi në simpoziumin arkeologjik të organizuar në Edremit (Turqi) nga projekti për bashkëpunimin kulturor ndërkombëtar i Këshillit të Europës, i cili ka çertifikuar si itenerar kulturor “Rrugëtimin e Eneas së Trojës”.

Qyteti Antik i Butrintit, i cili ndodhet në zemër të Parkut Kombëtar Butrint, sipas legjendës është ndërtuar nga trojanët. Enea u ndal edhe në Butrint, ku takoi një tjetër trojan, Helenin dhe Andromakën, nga ku më pas vijoi rrugëtimin e tij drejt tokës së premtuar.

Pas rënies së Trojës Enea rrugëtoi në kërkim të një toke të re, ku ai të rindërtonte Trojën.

Jemi duke parë mundësinë që simpoziumin e rradhës në nivel ndërkombëtar ta zhvillojmë në Butrint.

Gjej rastin të falenderoj Ministrinë e Kulturës për mbështetjen dhe vëmendjen e pakursyer që shfaq për Parkun Kombëtar të Butrintit.”, shprehet Sulo pas pjesëmarrjes në këtë simpozium.

/sarandalife.al/

 

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...