“Atëdhe po e lë nënën, po e lë babën” (Video)

- Advertisement -

Viti 2022 u karekterizua nga një largim masiv i shqiptarëve drejt Evropës për një jetë më të mirë. Ky largim preku shumë familje shqiptare dhe u manifestua në një munges totale të fuqisë punëtore, që u ndie në çdo sektor të ekonomisë shqiptare. Poeti Zaho Vasili në vitin 2015 organizoi një aktivitet me krijimtarinë e tij me titull “Dashuri njerëzore”. Një nga perlat e këtij aktiviteti e interpretuar në mënyrë mjeshtërore nga aktorja e Qëndrës Kulturore të Bashkisë Sarandë, Valentina Boçi ishte pjesa me titull, “Largimi”, që i kushtohet pikërisht kësaj plage të shoqërisë shqiptare, emigrimit. Po e transmentojmë për të ndikuar sadopak në shërimin e kësaj plage. Shikim të këndshëm.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...