Vuante prej kohësh nga sëmundja e rëndë, ndërron jetë politikania greke

- Advertisement -

Ka ndërruar jetë në moshën 56-vjeçare politikania greke, Fofi Gennimata. Mediat greke shkruajnë se ajo vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë dhe pas një beteje të gjatë me kancerin, e cila nuk arriti ta mposhtte dot, ndërroi jetë në mënyrë të parakohshme.

Ndërsa me vendim të Këshillit të Ministrave, e mërkura është shpallur ditë zie kombëtare në nder të politikanes së ndjerë. Ish-kryeministri grek George Papandreu ka shkruar një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Fofi Gennimata, përkrah fotos së saj: Ju jeni gjithmonë pranë nesh”. Mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Fofi Gennimata, ka dërguar edhe kryetari i bashkisë Finiq, Kristaq Kico:

“Bota politike është më e varfër se sot, zonja e hekurt e qendrës së majtë humbi betejën me jetën, pas luftës  me sëmundjen, sëmundje që për vete nuk ishte shkak i keqardhjes, dëshpërimit, terrorizmit apo fatkeqësisë, por një arsye për luftë, një luftë që fatkeqësisht humbi para kohe. Ngushëllimet tona të sinqerta familjes, të afërmve dhe KINALIT të saj.”

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...