Video – dokument: Momenti i përplasjes së dy trenave në Tempe

- Advertisement -

Treni komercial dhe ai i pasagjerëve u përplasën në orën 23:21:18 të së martës mbrëma, duke lëvizur në të njëjtën linjë – Drejtori i stacionit të Larisa dyshohet se pranoi gabimin e tij
Një kamera sigurie ka kapur momentin tronditës kur treni i pasagjerëve dhe mallrave u përplasën jashtë Tempe, duke vrarë dhe plagosur dhjetëra njerëz.
Sipas asaj që shihet në video, treni komercial që lëviz për në Larisa dhe treni i pasagjerëve që nisi në orën 19:22 nga Athina janë në të njëjtën linjë, duke lëvizur me shpejtësi 166 km/h dhe nuk mund të shmangin përplasjen, me vagona që digjen pas kësaj.
Sipas të dhënave që kanë dalë, aksidenti rezulton si pasojë e keqtrajtimit të stacionit të Larisës, i cili në seksionin “Larissa – Evangelismos” , ka drejtuar trenin e pasagjerëve në vijën e qarkullimit në rënie, duke rezultuar në të njëjtën linjë me trenin e mallrave. Vihet re se në të gjithë gjatësinë e saj, linja hekurudhore që lidh Athinën me Selanikun është e dyfishtë.
Duke kërkuar falje në fazën e hetimeve paraprake, komisariati i Larisës, i arrestuar, dyshohet se ka pranuar gabimin e tij fatal dhe ia ka atribuar “kohës së keqe”, ndërsa ndaj tij është ngritur një dosje për krime të rënda.
Akuzat me të cilat do të përballet nesër drejtori i stacionit dhe kundër tij do të ngrejë procedim penal nga prokurori publik, para të cilit do të paraqitet, kanë të bëjnë me veprën penale të prishjes së sigurisë së transportit që ka rezultuar me vdekjen e disa personave, e cila në bazë të për një ndryshim të fundit të Kodit Penal (neni 291) parashikon dënime nga 10 vjet burgim deri në përjetësi.
Njëkohësisht do të ngrihen ndjekje penale për vrasje seriale nga pakujdesia dhe lëndim trupor nga pakujdesia.
Sipas të dhënave zyrtare të orës 18:45, të paktën 38 persona kanë humbur jetën në tragjedinë në Tempi nga përplasja e trenit të pasagjerëve në linjën Athinë-Selanik dhe trenit tregtar nga Selaniku. Në të njëjtën kohë, janë 24
persona të zhdukur – është numri i marrë nga numri i pasagjerëve, duke përjashtuar të vdekurit, të lënduarit dhe ata që nuk kanë kërkuar shtrimin në spital. Në trenin e pasagjerëve ndodheshin 341 pasagjerë , si dhe 13 staf të tjerë – gjithsej 354 persona. Në trenin tregtar ishin dy persona.
Nga 72 pasagjerët e shtruar, 15 kanë dalë nga spitali dhe 57 pasagjerë mbeten për shtrim, nga të cilët 6 janë në Repartin e Kujdesit Intensiv. Bëhet fjalë, sipas informacioneve, për një 21-vjeçare, një 25-vjeçare, një 26-vjeçare, një 23-vjeçare, një 26-vjeçare dhe një grua të re pa informacione të konfirmuara.
Gjithashtu, gjithmonë sipas Zjarrfikësve, me 5 autobusë janë transportuar 194 pasagjerë për në Selanik, me autobusin e 6-të janë transportuar 20 pasagjerë për në Larisa dhe 8 pasagjerë janë transportuar në Katerini.
Nëntë fjalë, aq sa urdhri i dhënë nga drejtuesi i stacionit .Larisa tek drejtuesi i trenit të pasagjerëve Intercity 62, duket se ishin ata që rezultuan vendimtarë në aksidentin fatal të përplasjes së trenit të ndodhur pak pas orës 23 të së martës.
protothema.gr zbulon sinjalin që rezultoi fatal për kursin e trenit dhe çoi në vdekjen e të paktën 40 personave . ” LAR – 62 – Kaloni nga drita e kuqe e daljes deri në hyrje të Nei Porit “, ishte urdhri i stacionit të Larisës për makinistin e trenit 62 pasi Nei Pori është stacioni i radhës pas atij të Larisës.
Burime kompetente theksojnë se “nga sa jemi informuar deri më tani komisariati i ka thënë policisë se ka dhënë urdhër për ndryshimin e trasesë, e cila nuk zbatohej nga sistemi”.
“Duke pasur parasysh se incidenti ka ndodhur afërsisht 25 km nga stacioni hekurudhor dhe pika e ndryshimit të trasesë, nëse mjeshtri i stacionit do të kishte kuptuar se treni po lëvizte në drejtim të kundërt, ai do të kishte urdhëruar që të dy trenat të ndalonin para se të vinin ‘afër’ secilit. tjetri në tjetrin”, shtuan të njëjtat burime.
Ajo që ata po shpjegonin, pra, se drejtori i stacionit , i cili u arrestua mesditën e së mërkurës, nuk e kuptoi se kishte dhënë komandën e gabuar dhe kishte drejtuar trenin e pasagjerëve në linjën e “zbritjes” për në Athinë, në të cilën treni i mallrave 63503 ishte tashmë në lëvizje.
Të njëjtat burime sqaruan, megjithatë, se një pjesë e përgjegjësisë – dukshëm më e vogël – e kanë të dy drejtuesit e trenave sepse janë të detyruar të flasin me njëri-tjetrin dhe gjithashtu me Hellenic Train sepse trenat kanë GPS.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...