U prehsh në paqe, Mësuesi legjendë, Skënder Bani !

- Advertisement -

Pas një sëmundje të gjatë kronike nga mushkritë, ka pushuar mbrëmjen e sotme në një spital në Tiranë, në moshën 83 vjecare zemra e Mesuesit legjendë njëherësh edhe Ambasador i Paqes, Skënder Bani. Për vite e vite me radhë ai nxorri nga duart e tij breza të tërë nxënësish dhe ruajti të pastër figurën e mësuesit. Si i tillë ruajti respekt nga banorët e fshatit Shelegar. Skënder Bani ishte unikal për Arsimin në Sarandë. Prandaj edhe Shkolla Fillore e Shelegarit ka marrë emrin e tij qysh kur ai ishte gjallë. Intelektualë dhe mësues si Skënder Bani që lanë gjurmë të thella gjatē jetës si mësues, janë të rrallë në armatën e mësuesve në rrethin e Sarandës dhe si i tillë figura dhe emri i tij do skaliten gjatë në mendjen e gjithësecilit prej atyre që mësuan prej tij dhe punuan me të. U prehsh në Paqe, Mësuesi legjendë, Skënder Bani ! Sarandalife i shpreh ngushëllime të përzemërta, familjes Bani.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...