Temperaturat e larta në Janar, shqetësojnë ekspertët

- Advertisement -

Në të paktën tetë vende evropiane, janë regjistruar temperatura rekord për sezonin këto ditë.

Megjithatë, rritja e temperaturës ditët e fundit në shumë shtete evropiane po shkakton shqetësim tek ekspertët, siç shkruan gazeta britanike “Guardian”.

Ditët më të nxehta të janarit në Evropë janë regjistruar në vende si Polonia, Danimarka, Republika Çeke, Holanda, Bjellorusia, Lituania dhe Letonia , sipas të dhënave të mbledhura nga Maximiliano Herrera, një klimatolog që monitoron temperaturat ekstreme, shkruan botimi britanik.

Për shembull, në Korbielow, Poloni, termometri shënoi 19 gradë Celsius, një temperaturë e regjistruar zakonisht në maj, e cila është 18 gradë Celsius mbi mesataren vjetore për muajin në të cilin ndodhemi.

Zakonisht në janar temperatura nuk kalon 1 gradë Celsius.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...