Syri i kaltër: Magjia e ngjyrës së pafundme dhe sekretet nën ujë

- Advertisement -

Syri i kaltër në Sarandë është një nga mrekullitë më të bukura natyrore të Shqipërisë. Përtej pamjes së tij të jashtëzakonshme dhe ujit të kristaltë, syri i kalter i detit Jon mbart një sekret të veçantë.

Një nga sekretet e syrit të kalter në Sarandë është origjina e ngjyrës së tij të thellë blu. Kjo ngjyrë vjen nga thellësia e ujit dhe përbërja e tij kimike, e cila përmban minerale të ndryshëm. Kombinimi i këtyre mineraleve dhe thellësia e  bëjnë që uji të jetë i pastër dhe i kthjellët, ndërkohë që ndihmon në shfaqjen e ngjyrës së jashtëzakonshme të kalter.

Sekreti i dytë i syrit të kalter në Sarandë është diversiteti i faunës dhe florës nën ujë. Zona rreth tij është një ambient natyror i pasur me një sërë llojesh të ndryshme të jetës ujore, si qepa e ujit, gjellëra dhe shtazë detare. Kjo bën që zona të jetë një vend i përshtatshëm për të bërë snorkeling dhe dyqane, si dhe për të shijuar bukuritë e jetës nën ujë.

Sekreti tjetër i syrit të kalter në Sarandë është rëndësia kulturore dhe historike që ai ka për vendin.

Syrin e kalter të Sarandës mund ta quajmë një thesar natyror dhe kulturore. Me pamjen e jashtëzakonshme, ujin e kristaltë dhe faunën dhe florën nën ujë, syri i kalter bën që Saranda të jetë një destinacion turistik magjepsës. Nëse vizitoni këtë zonë të Shqipërisë, mos harroni të shijoni sekretet e këtij syri të veçantë.

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...