Shqipëria, pjesë e guidave prestigjoze nga Shtëpia Botuese Britanike “Bradt Guides”

- Advertisement -

Shtëpia Botuese Britanike “Bradt Guides”, e njohur për guidat prestigjoze në të cilat fut vende të caktuara, ka zgjedhur që në botimin e vitit 2022 të përfshijë dhe Shqipërinë. Lajmin e jep kryeministri Edi Rama.

“Mirëmëngjes, dhe me Shqipërinë tonë mahnitëse që në vitin 2022 gjen vend në raftin e edicioneve speciale të Shtëpisë Botuese Britanike, Bradt Guides – e mirënjohur botërisht për guidat prestigjoze – ju uroj një javë të mbarë”, shkruan Rama.

Bradt Guides është themeluar në vitin 1974 nga Hilary Bradt dhe bashkëshorti i saj George, si një botues kryesor i pavarur udhëtimesh, me rritje veçanërisht në dekadën e fundit. Ajo ka një reputacion për trajtimin e destinacioneve të anashkaluara nga botuesit e tjerë të librave udhëzues.

Guidat japin një përmbledhje të shkurtër të historisë së destinacionit. Më pas, çdo udhëzues mbulon bazat si gjeografia dhe klima, jeta e egër, gjuhët dhe kultura, kujdesi shëndetësor dhe media. Kapitujt pasues zakonisht rregullohen në bazë gjeografike, duke trajtuar qytetet ose rajonet kryesore të destinacionit në rend sistematik.

/sarandalife.al/

Shperndaje artikullin

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Reagojnë administratorët pas një proteste…(Video)

Nga Shpresa Dine Pas protestës së shitësve të mishit paraditen...

Shitësit e mishit në protestë për mosfunksionimin e thertores (Video)

Nga Shpresa Dine SARANDE/ Shitës të mishit në Sarandë janë...

Pak fjalë për të madhin Thoma Gjonin.(Video)

Nga Shpresa Dine Thomai ka qënë dhe mbetet një nga...

Me mjeshtrin e drurit, atje në Lefterohorin e largët, usta Bili, sot 92 vjeç(Video)

Nga Shpresa Dine Që 16 -vjeç ka njohur vështirësitë e...