Sergei Lavrov: Misteri me fluturimin e tij në Pekin, u kthye në Moskë në gjysmë të rrugës…

- Advertisement -

Mister me fluturimin e ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov për në Pekin të Kinës, një udhëtim që nuk përfundoi kurrë, pasi në gjysmë të fluturimit avioni u kthye në Moskë !
Në veçanti, sipas gazetës gjermane Bild , “Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov me të vërtetë dëshironte të shkonte te aleati i tij i madh në Pekin. Por në mes të fluturimit, avioni ndryshoi kursin mbi Novosibirsk, Siberi. Dhe, në vend që të mbërrinte në destinacionin e tij, në Kinë, ai u kthye në aeroportin Vnukov. Domethënë nga ishte nisur avioni i tij.
“Dhe njerëzit tani pyesin: A refuzoi Pekini të priste ministrin e Jashtëm rus apo Vladimir Putin e urdhëroi atë të kthehej në Moskë sepse situata është shpërthyese?”, komentoi gazeta .

Në raport thuhet gjithashtu se Putini i ka dërguar një mesazh Perëndimit se do të vazhdojë në Ukrainë “deri në fund”. Më pas, presidenti amerikan Joe Biden premtoi se do t’i dorëzonte Ukrainës ndihma ushtarake: armë dhe pajisje, me vlerë gati një miliard dollarë.
Ndihma ushtarake amerikane vjen megjithatë, ndërkohë që presidenti rus ka njoftuar se do të reagojë në rast se Perëndimi do të forcojë Ukrainën me armë. “Pra, një nivel i ri i përshkallëzimit po vjen nga Rusia? “Apo Pekini nuk donte të priste Lavrov? ” pyet Bild.
Shkrimi në fjalë shkruan gjithashtu se presidenti amerikan Joe Biden orët e fundit e quajti Putinin “kriminel lufte”, pasi media shtetërore ruse kujtoi se një vit më parë, i pyetur nëse presidenti rus ishte vrasës, Biden ishte përgjigjur. në mënyrë pohuese.

Postimet e fundit

Më shumë si ky artikull
Të ngjashme

Zbardhet ngjarja, dogji makinën në Delvinë, arrestohet autori (EMRI)

Zbardhet ngjarja e ndodhur ditën e djeshme në Delvinë,...

Ka nisur nga bashkia puna për pastrimin e kanaleve ujitëse

Bashkia e Sarandës ka bërë publike sot punën që...

NJË DITË E VEÇANTË PËR FËMIJËT E VEÇANTË

Natyra dhe deti janë qetësim dhe frymëzim për të...

Policia Rrugore vijon kontrollet intensive në të gjitha akset rrugore, në Vlorë dhe në Sarandë,(Video)

Kontrollet janë përqendruar në evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve...